Na podlagi tega je nato treba razmisliti, kakšno zmogljivost potrebujete, se odločiti glede izbire funkcij ter nenazadnje glede vrste priključka in kabelske povezave.
Moč polnilne postaje
Najprej malo hitre teorije – za električne avtomobile sta na voljo dva polnilnika:
- Vgrajeni polnilnik (OBC) ali On-board charger
- Polnilne postaje (EVSE) ali Electric vehicle supply equipment
Vgrajeni polnilniki so vgrajeni v notranjost avtomobila. Polnilne postaje (EVSE) pa so zunanje. Polnilne postaje so vir električne energije, ki se nato pošlje v polnilnik v vozilu. V primeru polnjenja z izmeničnim tokom vgrajeni polnilec poskrbi za pretvorbo izmeničnega toka v enosmerni in ga nato pošlje v baterijo.
Ker mora tok teči skozi vgrajeni polnilnik, je njegova zmogljivost pomembna. Polnilne postaje EVSE ne morejo oskrbeti avtomobila z več energije, kot je lahko preide skozi vgrajeni polnilnik. Najmanjša zahtevana moč domače polnilne postaje je torej enaka moči vgrajenega polnilnika.
Shema električnih avtomobilov
Potrebno se je zavedati, da tehnologija nenehno napreduje. Kakovostna domača polnilna postaja ima dolgo življenjsko dobo in bo zato verjetno v svoji življenjski dobi služila več avtomobilom. Zato je priporočljivo razmisliti o izbiri polnilne postaje z najvišjo zmogljivostjo.
Če se bo polnilna postaja uporabljala v podjetjih, je treba izbrati glede na avto, ki ima najmočnejšo vgrajeno polnilnico, hkrati pa je treba upoštevati tudi obiske strank z električnimi avtomobili. Polnilna postaja z največjo možno zmogljivostjo je potem skoraj nujna.
Pametni računalnik
Seveda lahko električni avtomobil polnimo neposredno iz vtičnice s pomočjo prenosnega polnilca. Zunanja polnilna postaja ni nujno potrebna, a poleg preprostega zagotavljanja varnosti vozila in potnikov imajo tudi številne druge pametne funkcije. Na vas je, da izberete tiste, ki jih potrebujete.
Za podjetja z več zaposlenimi je vsekakor primerno, da ima polnilna postaja RFID sistem, ki bo omogočal zaposlenim, strankam ali prijateljem podjetja, da se povežejo s postajo in začnejo polniti. Hkrati pa je v primeru lastništva več polnilnih postaj in polnjenja več avtomobilov dobro izbrati postaje, ki bodo lahko medsebojno komunicirale in zagotavljale tako imenovano »load balancing« funkcijo, kar pomeni, da postaje polnijo s polno močjo, dokler ni dosežena zmogljivost električnega priključka in se moč »pravično« porazdeli med vsa vozila.
Za gospodinjstva je ugodno tudi, da lahko polnilno postajo povežejo s hišo in jo prilagodijo energetskim zahtevam hiše. Pametne polnilne postaje med polnim delovanjem uporabljajo le »prosti« tok in začnejo polniti več, ko se kapaciteta sprosti. Ali pa, nasprotno, zmanjša polnjenje, če se potrebe hiše povečajo. Druga možnost je, da domačo polnilno postajo programiramo tako, da polni samo v nočni tarifi, ko je elektrika najcenejša.
Kabel in vrsta priključka
Zadnja spremenljivka, ki jo morate upoštevati, je vrsta kabla in priključka. Obstajata dve možnosti; torej postaja z integriranim kablom ali pa postaja, ki ima samo vtičnico, na katero nato vsak priklopi svoj kabel, ki ga nosi v avtu.
Kot pri razvoju vsake nove tehnologije tudi za električne avtomobile obstaja več vrst priključkov. V Evropi je trenutno mogoče najti tip 1 in tip 2. Tip 1 je trenutno v zatonu in novih avtomobilov s tem priključkom v Evropi ne izdelujejo več. V Evropi ima večina avtomobilov že priključek tipa 2 in vsi novi avtomobili so opremljeni z njim.
Torej, če na postajo prihajajo različni avtomobili ali če imate avto s priključkom tipa 1, lahko razmislite o izbiri postaje samo z vtičnico, s čimer bo njena uporaba bolj vsestranska. Če gre za domačo postajo, kjer polnite samo vi in če že imate priključek tipa 2 in bo tako imel vaš prihodnji avto enak priključek, potem je postaja z integriranim kablom veliko bolj priročna, saj prenosnega polnilnega kabla ni potrebno vedno razpakirati.
Gre za to, da so postaje z vgrajenim kablom bolj udobne, saj je potrebno kabel samo priklopiti in nato le še enkrat obesiti na postajo, kar je lahko zelo dobrodošlo predvsem v neugodnih vremenskih razmerah, hkrati pa so postaje brez integriranega kabel je bolj univerzalne.
Izbira domače polnilne postaje je odgovorna odločitev, pri kateri je poleg cene treba upoštevati številne spremenljivke. Najpomembnejša med njimi je izhodna moč, ki naj bo vsaj tako dobra kot moč vgrajenega polnilca in v idealnem primeru višja, da bo zadostovala tudi v prihodnje.
Potem morate razmisliti, ali potrebujete polnilno postajo s pametnim sistemom, ki lahko komunicira z drugimi postajami ali z gospodinjstvom, za podjetje pa bi morda prišel prav tudi plačilni sistem. In zadnja odločitev je med potreba po univerzalni polnilni postaji ali po postaji z več udobja in z že vgrajenim kablom.
Polnilnica je izbrana, kaj pa varnost?
Odločitvi o izbiri električne polnilce sledi odločitev o pravem in zanesljivem izvajalcu meritev električnih inštalacij postaje. Poleg meritve elektro polnilne postaje se mora hkrati zagotoviti tudi meritev električne inštalacije na katero je priklopljena elektro polnilna postaja.
Vedno, ko imamo opravka z električnimi inštalacijami, kar električna polnilnica na svoj način tudi je, moramo najprej pomisliti na varnost uporabe. Varna uporaba preprečuje električni udar in posledično možnost požara, zato morajo biti električnih inštalacij pregledane v skladu z zakoni in smernicami.
Meritve električnih inštalacij mora pregledati strokovno usposobljena oseba oziroma preglednik z NPK za zahtevne električne inštalacije.